SKAAC had it’s equal best ever AV State Junior Track & Field Championships on record, with 4 Gold Medals, 3 Silver Medals and 1 Bronze Medal. These performances were also underlined for their quality with a Club record to Gus Simpfendorfer in the Under 15 200m…23.36 and 5 PB performances. Across the whole group an amazing 10 performances were good enough to better the National qualifying standard.
Arguably the athlete of the meet was Gus Simpfendorfer with 2 Gold Medals Under 15 100m…11.64 (+0.3) and 400m…51.92, with still more energy to back up on Sunday with a Silver in the 200m, missing the Gold by a mere 0.05sec. What Gus has achieved in his very short time in the sport is stuff of legend.
Also in the Under 15 Age group Harry Bowen secured a magnificent Silver medal, and a MASSIVE PB in the 3000m, running 9:33.32. This run was good enough to be a National Qualifier for Harry!!
There is something special about a bottom age athlete winning a State title and Joel Imbriano has made the Walk event his own. Dominating the field he took Gold in 17:04.11 to cement his nationals spot and his first state medal in the Under 14 walk, an event for which he is also eligible in 2018/2019.
Massimo Acquaro made the final of the Mens Under 18 100m running 11.65.
Luca Di Conza, who missed a crucial fortnight of training in the lead up to the Championships and was to play a game of 9A cricket the next day ran 4:23.4 in his heat of the Under 16 1500m.
Thomas Scroggie finished strongly (no one was quicker in the last 120m) in the Under 17 800m, to claim a Silver medal and new PB performance of 1:57.70 to showcase his class and the speed to mix it with the best over the 2 laps at the Under 17 age group.
Lauren McGarry backed up her win in the Under 14 Hammer throw in 2016/2017 to again take Gold in 35.27m, winning the event by over 8 metres.
Will Lewis pocked a Bronze medal in the Under 20 1500m in 3:56.90, running as a bottom age athlete in a stacked field, also a massive achievement alongside that of Joel Imbriano.
How often has SKAAC has two Steeplchasers, let alone two female Steeplechasers? Georgia Durham coming back from a long injury lay-off finished 5th (8:00.52) in the Under 17 age group and Ava Bennett recorded a MASSIVE personal best to run 8:07.98 in the Under 18 age group.
Andrew Mathieson also another Year 9 student juggling APS Summer Sport commitments ran 56.72 in the Under 16 400m.
Aidan Leiner who has been battling an ankle issue that hampered his AV Shield Final has his first ever taste of AV Victorian Championship competition in the Under 15 Triple Jump finishing with a best jump of 9.94m.
Phil Borg, who only turned 18 in early January competed as a “bottom ager” in the Under 20 400m and 200m. His 400m run was super finishing in 4th place behind a VERY strong Geelong trio in 49.21. Phil finished 6th in the 200m (23.19) is a similarly strong field.
Tristan Day, in the Under 17 3000m also finds himself in a VERY strong age group and showing the consistency and quality of training that he has been completing recently finished in 4th place in 8:55.39 to qualify for Nationals.
Callum Day too has been working very hard under the tutelage of coach Steve Cain and tackled the Under 20 5000m with great confidence coming away with a 9th place finish in 16:32.20.
All results..
Women
Women Under 17 2000m Steeplechase Final, 5th # 208 Durham, Georgia St Kevin’s A 8:00.52
Women Under 18 2000m Steeplechase Final, 7th # 5052 Bennett, Ava St Kevin’s A 8:07.98 (PB)
Women Under 14 Hammer Throw Final, 1st # 277 McGarry, Lauren St Kevin’s A 35.27mN
Men
Men Under 15 1500m Heat 3, 3rd # 5038 Bowen, Harry St Kevin’s A 4:42.34Q
Men Under 16 1500m Final, 5th # 4178 Di Conza, Luca St Kevin’s A 4:23.40
Men Under 20 1500m Heat 1, 2nd # 4910 Lewis, William St Kevin’s A 4:09.62Q
Men Under 15 400m Heat 1, 1st # 4540 Simpfendorfer, Gu St Kevin’s A 57.53Q
Men Under 16 400m Heat 1, 7th # 4741 Mathieson, Andrew St Kevin’s A 56.72
Men Under 20 400m Heat 3, 1st # 162 Borg, Phil St Kevin’s A 50.07Q
Men Under 15 Triple Jump, 7th # 4358 Leiner, Aidan St Kevin’s A 9.94m -0.7
Men Under 14 3000m Walk Final, 1st # 5081 Imbriano, Joel St Kevin’s A 17:04.14N
Men Under 18 100m Heat 2, 3rd # 3939 Acquaro, Massimo St Kevin’s A 11.59q
Men Under 15 100m Heat 2, 1st # 4540 Simpfendorfer, Gu St Kevin’s A N 11.83Q
Men Under 17 800m Heat 2, 2 # 227 Scroggie, Thomas St Kevin’s A N 2:00.73Q
Men Under 15 100m Final, 1st # 4540 Simpfendorfer, Gus St Kevin’s A 11.64N (+0.3) (PB)
Men Under 18 100m Final, 8th # 3939 Acquaro, Massimo St Kevin’s A 11.65
Men Under 15 400m Final, 1st # 4540 Simpfendorfer, Gus St Kevin’s A 51.92N
Men Under 20 400m Final, 4th # 162 Borg, Phil St Kevin’s A 49.21N
Men Under 15 1500m Final, 6th # 5038 Bowen, Harry St Kevin’s A 4:32.85
Men Under 20 1500m Final, 3rd # 4910 Lewis, William St Kevin’s A 3:56.90N
Men Under 20 5000m Final, 9th # 3188 Day, Callum St Kevin’s A 16:32.20
Men Under 18 3000m Final, 4th # 3187 Day, Tristan St Kevin’s A 8:55.39N
Men Under 15 3000m Final, 2nd # 5038 Bowen, Harry St Kevin’s A 9:33.32N (PB)
Men Under 20 200m Heat 3, 2nd # 162 Borg, Phil St Kevin’s A 23.18Q
Men Under 15 200m Final, 2nd # 4540 Simpfendorfer, Gus St Kevin’s A 23.36N (Club Record)
Men Under 17 800m Final, 2nd # 227 Scroggie, Thomas St Kevin’s A 1:57.70N (PB)
Men Under 20 200m Final, 6th # 162 Borg, Phil St Kevin’s A 23.19 (+0.2)
Leave a Reply